ВИДЕО – Во Крушево започна 13-та Македонска извидничка смотра со над 800 извидници од 16 држави


Во Крушево свечено беше отворена 13-тата по ред Извидничка смотра на која учествуваат над 800 извидници од 16 држави. Извидниците тука ќе се дружат, забавуваат, ќе спортуваат, ќе се запознаат со историјата на Македонија и Крушево и ќе ги надоградуваат извидничките техники и вештини.

„Едно заедништво што е секогаш тука за тебе, дружба која што ќе ти се погоди и љубов која секогаш ќе ја имаш“, вели учесничка на извидничката смотра од Македонија.

 

„Јас сум извидник бидејќи е забавно, запознаваш многу луѓе, се зближуваш со природата“, рече друга учесничка на извидничката смотра од Франција.

 

„Ја сакам природата, авантурите, да се надоградувам себеси и затоа сум извидник“, кажа друг учесник на извидничката смотра од Словачка.

Ова е најголемиот национален настан од меѓународен карактер кој го организира Сојузот на извидници на Македонија.

„Мотото на Сојузот на извидници на Македонија веќе неколку години е „Создаваме побар свет“, а некој за создаде подобар свет треба прво до се создаде самиот како подобра личност, а потоа се доаѓа само природно по себе“, изјави Лазар Апостолов, претседател на 13-та Македонска извидничка смотра.

Гглавен покровител на настанот е Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски.

Користејќи ги извидничките знаења, вештини и искуства, вие промовирате активизам и здрав живот кај младите. Вашите програми помагаат за интелектуален, психички, социјален и емотивен развој кај луѓето на млада возраст“, потенцираше Стево Пендаровски, Претседател на Македонија.

Од Општина Крушево истакнаа дека ова е само еден од бројните настани за развој на алтернативниот туризам кои оваа година се одржуваат во овој град и привлекуваат посетители од целиот свет.

 „Постојано работиме во насока активниот, особено алтернативниот туризам. Крушево е примамлива и посакувана светска дестинација. Оваа година бележиме раст од 78% повеќе за разлика од лани, особено на странски туристи и полсетители, но и домашните секако над 40%“, рече Томе Христоски, градоначалник на Крушево.

Извидничката смотра ќе во наредните 10 дена.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи