Во Прилеп интензивно се асфалтираат и се уредуват градските улици

Општина Прилеп интензивно работи на реконструирање и асфалтирање на градските улици и уредување на тротоарските површини. Деновиве заврши асфалтирањето на улиците “Ладо Лапецот” и „Круме Волнароски“, со вкупна површина од 3.500м2, се рехабилитираше и улицaта „Пане Талески“, а нов асфалтен слој добија и улиците ,,Митко Цветаноски” и ,,Кирил и Методиј”, со површина над 2000м2, како и улица ,,Пиринска” во должина од 1100 метри.

Санирањето на прилепските улици и нивното асфалтирање започна од крајот на мај, најпрвин со уредување и подготовка за асфалтирање на една од поголемите прилепски улици, ул.„Мукос“, на кои прв пат се интерввенира по 30-40 години откако е изградена. Во меѓувреме, градежната оператива работеше и на санирање и асфалтирање, на дел од улицата ,,Александар Македонски” на влезот од стариот пат Битола-Прилеп.

„Го уредуваме секој дел од нашиот Прилеп! Изградивме потпорен ѕид и го уредивме за кратко време тротоарот со нови бехатон плочки околу црквата „Свети Димитрија“ во населбата Варош, една од најстарите прилепски населби богата со цркви и манастири. Ова значи подобрување на патната инфраструктура во нашата општина, што за нас претставува приоритет за безбедни и уредени улици. Градежните активности продолжуваат и во наредниот период каде е планирана и предвидена секоја населба во нашиот град. „ изјави градоначалникот на Прилеп, Борче Јовечески

Според планот и програмата за одржување на локални патишта и рехабилитација на улици за 2023 година Општина Прилеп има предвидено да бидат обновени и асфалтирани над 60 прилепски улици со вкупна површина од 80.000м2. Паралелно со проектот за рехабилитација и асфалтирање на улиците, Општина Прилеп тековно врши и санација на ударните дупки на најфреквентните сообрајќајници и улици во градот.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи