Претседателот и потпретседателот на Европската џудо федерација во посета на Агенцијата за млади и спорт за претстојниот Европски Јуниорски Куп во Скопје

Facebook
Twitter
Email
Print


Претседателот на Европската џудо федерација Д-р Ласло Тот и потпретседателот г-дин Хрвоје Линди беа во посета на Агенцијата за млади и спорт по повод претстојниот Европски Јуниорски Куп, кој од 12-14 август ќе се одржи во Скопје. Тема на средбата беа и разговори за идни проекти за унапредување и развој на џудо спортот во Македонија и следење на трендовите во другите европски земји, во кои џудото станува дел од наставата по физичко образование.

„Стана збор за Олимписки Солидарен Фонд кој ја поддржува оваа програма за едукација на професорите по физичко воспитание за џудо, но вклучува и програма за едукација на тренери и стручни соработници“, информираат од Џудо федерацијата на Македонија.

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Наумче Мојсовски ги искажа своите ставови за чекорите за развој на џудото во европски рамки, не криејќи го задоволството од позитивните реакции во однос на организација на Европските јуниорски игри, од причина што истите се бодуваат на светската ранг листа, како и организацијата на Тренинг кампот кој ќе следи по завршување на истите, а кој ќе биде во организација на нашата држава.

„Искрено се надевам дека успешната организација на претстојните игри ќе обезбеди позитивен импулс за организација на Европските младински игри планирани за 2025 година“, истакна Мојсовски.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи