Деветнаесет уметници започнаа да ги создаваат своите дела на колонијата „Марко Цепенков – Дрен 2023“

Деветнаесет уметници од земјава и од странство почнаа да ги создаваат своите дела на 15-та меѓународна ликовна колонија „Марко Цепенков – Дрен 2023“ што до 23 јули ќе се одржува во Прилеп.

Уметниците ќе работат во повеќе дисциплини: скулптура, инсталација, сликарство и ќе користат различни материјали, дрво, метал, прилепски мермер. Се очекува годинава да се создадат 40 дела.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи