Прилепчанецот Никола Магдески единствен претставник на Европскиот Младински Олимписки Фестивал


Прилепчанецот Никола Магдески единствен претставник на Европскиот Младински Олимписки Фестивал. На (ЕМОФ) кој оваа година се одржува во Марибор, Словенија во периодот од 23 -30.07. 2023 година, ќе се одржат натпревари во вкупно 11 спортови со 3.600 учесници од вкупно 50 европски држави.

Македонската спортска делегација ќе земе учество со по 1 натпреварувач во џудо, гимнастика, пливање и атлетика. Единствен претставник во Џудо е Никола Магдески -66 кг член на ЏК Сеишин-Прилеп и репрезентативец во кадетска репрезентација кој ќе биде прудружувам од личниот тренер кој воедно и е селектор на кадетската репрезентација, М-р Дејан Мицкоски.

На овој настан во спортската дисциплина џудо има пријавено вкупно 308 натпреварувачи (171 во машка и 137 во женска конкуренција) од 43 држави од Европа. Магдески Никола настапува во категоријата ( -66 кг ) каде има пријавено најголем број џудисти вкупно 31. Учеството на овој настан е под покровителство на Олимпискиот комитет на Северна Македонија, а официјален преставник и шеф на нашата делегација е Дејан Мицкоски.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи