„Здрав оброк за секое дете“ – испорака на домашно овошје во градинките

Вкупно 90.000 килограми домашни кајсии се дистрибуирани до градинките низ земјава во рамки на кампањата „Здрав оброк за секое дете“ што почна минатата недела. Од денеска, кампањата продолжува со испорака на 175.500 килограми домашни праски.

Проектот „Здрав оброк за секое дете“ се реализира втора година по ред, преку Програмата на МЗШВ за поддршка на откупот за овошје, зеленчук, млеко и млечни производи произведени од нашите земјоделци. Согласно проектот, секое запишано дете во градика, еднаш неделно добива по еден килограм македонско овошје, кајсии, праски, сливи, круши и јаболки од прва класа.

Оваа година со проектот се опфатени сите градинки низ државата или вкупно 38.000 деца. Тие, како што наведува МЗШВ,  јадат проверено и безбедно домашно овошје, а целиот процес се води под строг мониторинг на Државниот инспекторат за земјоделство и Агенцијата за храна и ветеринарство.

„Во текот на овие две недели до градинките ќе бидат дистрибуирани 175.500 килограми праски, а потоа следува дистрибуцијата на 168.000 килограми сливи и на крај, заклучно со декември, ќе се поделат 74.000 килограми круши и 370.000 килограми јаболка – сите домашни, македонски, од прва класа и произведени во нашите овоштарници, од нашите земјоделци. Годинашната Програма за откуп на овошје е продолжение на она што го почнавме минатата година, но сега со двојно поголем буџет. За оваа година издвоивме 40 милиони денари со кои ќе се откупат 880.000 килограми овошје прва класа, свежо сезонско, опфаќајќи 38.000 дечиња од сите градинки во државата“, наваедува МЗШВ

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи