Вечер на унгарски танци во Прилеп

На 4 август ќе се одржи традиционалната вечер што Центарот за култура „Марко Цепенков“ ја реализира во соработка со Здружението на Унгарците во Македонија Теледом и со поддршка на Амбасадата на Унгарија.

Со свој настап ќе се претстават:

Оркестар Јухас – Суботица (Војводина)

Формиран е во 2000 година во Суботица. Членовите на оркестарот ги спои радостта на заедничкото музицирање и љубов кон народната музика. Со текот на годините стана еден од најистакнатите оркестри на народен мелос во Војводина но и на сите територии со унгарско говорно подрачје. Добитници се на бројни награди и признанија како во Војводина, така и во Унгарија, но и во голем број на европски држави. Годишно одржуваат повеќе од 100 настапи со самостојни концерти или во придружба со фолклорни ансамбли. До сега имаат издадено 8 самостојни плочи. Карактеристиките на нивните начини на изразување се енергичниот звук, продорно, полно со живот пеење и податливо служење на публиката и на играорците.

Дунав Танода – Народен оркестар и фолклорно друштво – Баја (Унгарија)

Дунав танода Народен оркестар и фолклорно друштво е формирано 2019 година во градот Баја со намера да ги подучува младите за автентична, звучна вокална унгарска народна музика и народни танци, тие да ги пренесуваат пред голема публика и да ги популаризираат. Денес веќе се грижи за подучување на повеќе од 500 деца и возрасни и со нивните уметнички групи и солисти се појавуваат на се повеќе места и постигнуваат врвни резултати. Учесници се на голем број на натпревари, фестивали, и смотри дома и во странство, представувајќи го унгарскиот и заедницата.

Настанот ќе се одржи на платото пред Центарот за култура „Марко Цепенков“, со почеток во 20.00 часот.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи