Литургии во манастирот Св. Ѓорѓи Победоносец по повод верскиот празник Свети Пантелејмон

По повод верскиот празник Свети Пантелејмон, во вторник на ден 08 август 2023 година во манастирот Св. Ѓорѓи Победоносец во село Присад ќе се одржи вечерна литургија со почеток од 19:30 часот.

Наредниот ден, 09 август 2023 година ќе се одржи утринска литургија со почеток од 08:00 часот.

„Се покануваат верниците кои сакаат да присуствуваат на вечерната и утринската литургија по повод празникот Свети Пантелејмон да го посетат манастирот Св. Ѓорѓи Победоносец во близина на Дервен, с. Присад.

Исто така се информираат верниците дека патот кој води од рудникот Сивец до манастирот е саниран од страна на Македонија пат“, велат од управата на манастирот.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи