ВИДЕО – Во Кривогаштани се одржа „Фестивал на пиперката“, производството на пиперки е значајна економска гранка за оваа општина


Општина Кривогаштани го организираше првиот „Фестивал на пиперката“ на кој што на 20-тина штандови, производители на пиперки и производи од пиперки, од оваа општина, ги промовираа своите производи.

Од Општината потенцираат дека производството на пиперките е значајна економска гранка за овие населени места и токму затоа се одлучиле на еден ваков чекор за промоција на капијата која што е позната не само во Македонија туку и пошироко. Извозно преработувачките капацитети истакнаа дека извезуваат производи од пиперки во скоро сите земји од светот, а производството секоја година се зголемувалo се повеќе. На настанот присуствуваше и градоначалникот Иван Богдановиќ, од општина Лебане, Србија.

Земјоделците пак велат дека кривогаштанската капија е уникатен земјоделски бренд кој го нема во другите региони и ајварот произведен од неа е највкусен, токму затоа била и најбаран. Со производството на ајварот се запознаа и најмладите од градинката „Весело Штркче“ кои се едуцираа за производството на пиперките од семе, па се се тегла ајвар.

За сите присутни имаше и одлична музичко-забавна програма на која настапија, локални изведувачи Рубин Благадуша и Кико и Тикса Бенд, потоа Елена Велеска, Андријана Јаневска, Игор Џамбазов и Гуру Харе бенд, Драган Темелковски Џони, а свое спектакуларно ДЈ шоу изведоа ДЈ Љубиша и РобиЛеј ЛедРобот.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи