ВИДЕО – Изгаснат пожарот кај ТИРЗ Прилеп – изгореа 50-тина хектари сува трева и стрништа


Попладнево околу 13 часот избувна пожар кај ТИРЗ Прилеп, а поради брзината на ветерот и сувата трева тој веднаш се прошири на огромна површина. Брзата интервенција на ТППЕ Прилеп придонесе огнот да не се прошири кон фабриките во зоната и тој е изгаснат за околу 2,5 часа.

„Интервениравме со 15 пожарникари и 6 возила. Огнот се гаснеше и во кругот на фабриката Гентерм од каде ја добивме и пријавата за пожарот. Од каде и како е започнат пожарот засега не знаеме. Поради брзината на ветерот и сувата трева огнот брзо се прошири, изгорени се околу 50-тина хектари со сува трева и стрништа. Брзата интервенцијај на нашите екипи придонесе за кратко време пожарот да биде изгаснат. Во моментов нема други активни пожари на територија на општина Прилеп“, изјави за Инфо Компас, командирот на ТППЕ Прилеп, Христијан Момироски.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи