Дизелот поскапува од полноќ, бензините поевтинуваат

Регулаторната комисија за енергетика соопшти дека цената на бензинот од 98 октани ќе се намали за 1 денар по литар, додека на бензинот од 95 октани за половина денар. Дизелот ќе поскапи за 1,5 денари за литар, додека цената на екстра лесното гориво (нафтата за домаќинствата) ќе се зголеми за 1 денар. Мазутот ќе поскапи за 0,039 денари по килограм.

Новите максимални цени на горивата во малопродажбата ќе изнесуваат:

Моторен бензин       Еуросупер БС – 95                  87,00 (денари/литар)

Моторен бензин       Еуросупер БС – 98                  89,00 (денари/литар)

Дизел гориво            Еуродизел БС (Д-Е V)             81,50 (денари/литар)

Масло за горење      Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)             81,00 (денари/литар)

Мазут М-1 НС                                                             46,064 (денари/килограм)

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи