Редовна железничка линија за транспорт на контејнери од пристаништето во Солун до Скопје

Од следната среда ќе започне да сообраќа новата редовна железничка линија за транспорт на стока што ќе ги поврзе пристаништето во Солун и Скопје, јави дописничката на МИА од Атина.

Од солунското пристаниште (ОЛТХ) соопштија дека новата услуга за комбиниран транспорт на контејнери ќе биде на неделно ниво, ќе започне на 6 септември, а возовите ќе тргнуваат од Солун секоја среда и ќе пристигнуваат во Скопје истиот ден.

Конкретната услуга, според пристаништето, е резултат на соработката на ОЛТХ со 11 приватни и јавни организации.

Извршниот претседател на Управниот одбор и извршен директор на пристаништето Танос Лиагос рече дека новата услуга е климатски неутрална, а доколку има потреба и побарувачка од клиентите, редовната линија може да сообраќа почесто.

„Новата услуга на комбиниран транспорт нуди климатски неутрален транспорт од солунското пристаниште до Скопје, што значително придонесува за намалување на емисиите на јаглерод диоксид (CO2) поврзани со транспортниот сектор. Истовремено, му овозможува на ОЛТХ дополнително да ја развие поврзаноста на пристаништето, како и неговата меѓународна мрежа во областа на комбинираниот транспорт, со што Солун го приближува до клиентите во Југоисточна и Централна Европа. Солунското пристаниште е подготвено да ја зголеми фреквенцијата на маршрутата, врз основа на побарувачката на клиентите“, рече Лиагос.

Додаде дека само со континуирана модернизација на железничката инфраструктура ќе се овозможи понатамошен развој на нови и иновативни услуги за комбиниран транспорт.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи