Спасени три лица кои поради невреме изгубиле контрола над чамец во Дојранското Езеро

Денеска (30.08.2023) во 08:30 часот во СВР-Струмица од страна на граѓанин е пријавено дека во водите на Дојранското Езеро три лица изгубиле контрола над чамец поради невреме. Ветрот и брановите го оддалечувале чамецот далеку од брегот, кон внатрешноста на езерето, па така и покрај постојаните обиди трите лица не можеле да воспостават контрола врз чамецот и да се вратат назад на брегот на езерото.

Операторот на 112 ја лоцирал точната локација на која се наоѓал чамецот и веднаш ја препратил во Секторот за операции и координација на ЦУК. Веднаш се преземени мерки од страна на патролниот тим од ПС за ГН и ГП -Стар Дојран, чамецот е пронајден и потоа со помош на патролниот тим чамецот и трите лица безбедно се извлечени на брегот на Дојранското Езеро.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи