ВИДЕО – Мицкоски: Декларацијата за Илинденското востание е толку бедна што е навреда за Илинденците, Востание и граѓаните на Македонија


Таа декларација за Илинденското востание е толку бедно напишана, што е навреда прво за македонскиот народ и македонската држава, и во принцип кога поднесувате таква декларација, треба да ја дадете на сите пратенички групи па и тие да дадат свои сугестии, рече денеска во Прилеп, Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ.

„ВМРО-ДПМНЕ има своја декларација поднесено во рамките на Парламентот за Гоце Делчев, се сеќавате од страна на владата на СДСМ и ДУИ беше одбиена, а за оваа декларација имаме многу забелешки, имаме многу додатоци кои што доколку бидеме прашани од страна на поднесувачите ќе бидат доставени. Но ова е навреда за Илинденците, навреда за Илинденското востание и генерално навреда за граѓаните во Македонија кои преку тоа Илинденско востание започнале сериозно да ја создаваат својата држава“, додаде Мицкоски.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи