ВИДЕО – „Summertime in Prilep“ – концерт на квинтетот „The Jazz Funk Momentum“

Во средата имавме необична вечер во срцето на градот со концертот „Summertime in Prilep“ во изведба на квинтетот „The Jazz Fun Momentum“ кој е релативно нов состав, најпрво на иницијатива на тројца музичари, Филип Бирнески-тапани, Катерина Попоска-вокал, Гаралоски Кире-бас, ентузијасти за светската музика, но со една заедничка цел кои се стремат да направат моментум движење на оваа алтернативна сцена што е многу малку застапена како култура и движење на нашите простори.

Во оваа движење се приклучуваат и ротираат уште музичари како Давид Скерлевски од Битола -пијано, Борис Миленкоски Пулич- саксофон , Ристо Крстевски од Битола – пијано.
Синоќешниот концерт беа изведени познати џез теми од Lulluby of Birtland, Cheek to Cheek, љубовната тема The shadow of your smile, но и македонски теми „Девојко љубов ми вети ти“, „Во една пролет“ во џез обработки, како и тема „Nocturnal Joy“ на познатиот композитор и пијанист Васил Хаџиманов.

 

Станува збор за академски музичари професиналци кои доаѓаат од различни состави (во кои тие активно работат) и имаат големо искуство во повеќе жанрови кои несебично го посветиле својот живот на музичката дејност.

„The JF Momentum“ има за цел подигање на музичката култура и свест во нашиот град и да биде вистински пример за идните помлади генерации.

„Summertime in Prilep“ е проект на Здружението за музичка едукација „Алто арт“ од Прилеп.

„Голема благодарност до клубот „Калинка“, која поради временските прилики-неприлики, ни овозможи да биди искористен нивниот просторот за реализација на истиот. Голема благодарност и до Општина Прилеп која финансиски го поддржа проектот „Summertime in Prilep“. Cheers to many more“, велат од составот.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи