Ново поскапување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,99 % во однос на одлуката од 15.9.2023 година.

Малопродажната цена на бензинот „еуросупер БС-95“ се зголемува 0,50 денари/л, а малопродажната цена на бензинот „еуросупер БС-98“ не се менува.

Малопродажните цени на „еуродизелот (Д-Е V)“ и на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат 1,00 денар/л.

Од 19.9.2023 година, од 00.01 часот. максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

моторен бензин „еуросупер БС-95“ – 90,50 (денари/литар)

моторен бензин „еуросупер БС-98 “- 92,50 (денара/литар)

дизел-гориво „еуродизел БС (Д-Е V)“ – 87,00 (денари/литар)

масло за горење екстра-лесно 1 (ЕЛ-1) – 86,00 (денари/литар)

Малопродажната цена на „мазутот М-1 НС“ се зголемува 0,964 денари/кг и сега ќе изнесува 48,268 денари/кг.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи