60 млади стекнаа дополнителни вештини во претприемништвото преку проектот ЕНТЕГ


На 21 септември во Солун се одржа завршниот промотивен настан на проектот ЕНТЕГ. Проектните менаџери на партнерите: Регионален фонд за развој на Централна Македонија (Република Грција), Техничка комора Грција/ оддел за Централна Македонија (Република Грција), Младински културен центар – Битола (МКЦ-Битола) и COSV – Координација на организациите за волонтерски услуги – Прилеп се обратија кон присутните учесници во проектот претставувајќи ги подетално своите организации, доменот на оперирање, како и активностите спроведени во рамките на овој проект.

„Во рамките на овој проект што го адресира проблемот со одлив на талентирани кадри надвор од нашата територија се изработени неколку студии и се обучени преку 60 млади кадри со алатките за претприемништво. Искрено се надеваме дека секој од нив ќе се реализира себеси во својот полн потенцијал“, потенцираат од COSV – Координација на организациите за волонтерски услуги – Прилеп.

Проектот е дел од ИНТЕРРЕГ ИПА програмата за прекугранична соработка помеѓу Грција – Република Северна Македонија 2014-2020.

 

 

 

 


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи