Одбележана 63 годишнината од смртта на народниот херој Наум Наумовски – Борче во Крушево

Домот на култура “Наум Наумовски-Борче” Крушево, денес по повод 63 годишнината од смртта на народниот херој Наум Наумовски – Борче положи свежо цвеќе во негова чест.

Наум Наумовски-Борче е роден во Крушево на 1 мај 1920, а починал во Скопје на 28 септември 1960 година. Тој е македонски комунист, учесник во НОВ, народен херој. Учествувал на Првото заседание на АСНОМ.

По ослободувањето врши повеќе високи функции, а во два мандата е и градоначалник на Скопје, во 1950 и од 1956 до 1960 година.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи