ВИДЕО – Во Мало Рувци изгореа неколку куќи и трпезаријата од селската црква


Во големиот пожар кој избувна околу 16 часот попладнево изгореа неколку куќи во селото Мало Рувци, а според исказите на дел од жителите изгорела и трпезаријата од селската црква. Станува збор за куќи кои се или напуштени или пак куќи чии сопственици ги користеле како викендици, не за постојано живеење. До нашата редакција граѓани испратија и видео материјал.

Огнот за кратко време се прошири низ целата околина и сега огромен пламен крак се протега на потегот од с. Мало Рувци па се до с. Канатларци, а гори и во околината на селата Шелеверци и Алинци.

Командирот на ТППЕ Прилеп, Кристијан Момироски, истакна дека станува збор за огромна огнена стихија која тие се обидуваат да ја стават под контрола. Имале поддршка и од битолските пожарникари, како и од вработени од јавните претпријатија од Прилеп. Утре се очекува да има и воздушна поддршка во гаснењето на огнот. Засега немало опасност огнот да зафати и други населени места.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи