9 медали за ЏК Сеишин од Прилеп на Меѓународниот Турнир ФИЛИПОС-2023 во Аминдео, Грција


На 30.09. и 01.10.2023 во Аминдео Грција се одржа Меѓународниот Турнир во џудо ФИЛИПОС -2023. На овој Турнир во двата денови учество зедоа над 500 натпреварувачи од 15 држави: Грција, Турција, Македонија,Црна Гора, Украина Грузија, Киргистан, Казахстан, Ерменија, Молдавија, Бугарија, Ирска, Франција и Германија.

Џудо клубот Сеишин настапи со 12 натпреварувачи, а освоени се 9 медали (1 златен, 6 сребрени и 2 бронзени).

Медалите ги освоија:

Помлади пионери:

Ване Ацески 1- место

Владан Стрезовски 2- место

Арсениј Димески 2- место

Христијан Бунески 2- место

Иван Јошески 2-место

Помлади Пионерки:

Матеја Николоска 3-место

Бисера Јовеска 2- место

Тамара Стојковска 2-место

Кадетки:

Теона Настоска 3 – место

 

 

 

 

Кадетите Никола Магдески, Михаил Димоски и Михаил Стојановски прикажаа одлични и пожртвувани борби во силната конкуренција на овој турнир, но во решавачките борби за медал не успеаја да се пласираат на пиедесталот и сите тројца завршија на 5 то место. Спортистите беа предводени од тренерите Марио Тошески и Дејан Мицкоски кои се задоволни од прикажаните борби и освоените медали. Наредниот викенд 08.10.2023 Недела се очекува настап на големиот џудо турнир „ПРИЛЕП ГРАД ХЕРОЈ- 2023“ кој ќе биде во организација на домаќинот ЏК Сеишин-Прилеп.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи