Роамингот поевтинува за 30%, до 2028 ќе се изедначи со цените во ЕУ

Facebook
Twitter
Email
Print

Од 1-ви октомври стапи на сила договорот меѓу операторите на ЕУ и операторите на Западен Балкан за намалување на цените на роамингот. Тоа значи дека нашите граѓани и бизнисот кога ќе одат надвор, ќе имаат помали трошоци за 30% и обратно, изјави денеска министерот за Информатичко општество и администрација Азир Алиу.

Според него, операторите деновиве ќе излезат со пакети кои ќе ги понудат.

„Дефинирани се активности при што во 2026 година исто така ќе има намалување за 30%, а во 2028 година, цените на роаминг ќе бидат истите како на домашниот пазар, односно како истите цени во ЕУ“, потенцира Алиу, додавајќи дека ова не е субвенција од државата.

Според министерот, сите оператори се согласиле да ги намалат цените.

38-те телекомуникациски оператори во ЕУ и Западен Балкан, лани на Самитот ЕУ-Западен Балкан, потпишаа декларација за сообразност, за значително намалување на јазот помеѓу роаминг тарифите и домашните цени меѓу ЕУ и земјите од Балканот.

Оваа иницијатива ќе го намали јазот помеѓу роамингот и домашните цени меѓу ЕУ и земјите од Западен Балкан.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи