ООУ „Кире Гаврилоски-Јане“ ја одбележа Детската недела, а првачињата станаа дел од Детската организација


Со низа активности ООУ „Кире Гаврилоски Јане“ од Прилеп  ја одбележа Детската недела: 

  • Учениците учеа за детските права и обврски,
  • Другаруваа и ја развиваа љубовта кон животните,
  • Учеа за добра и правична храна за сите, а меѓу другото и за создавање на училишни градини
  • Денот на учителот беше одбележан со дебата
  • Се учеше колку е важно да го чуваме и сакаме нашето минато,
  • Учениците учеа за за културното наследство во Република Македонија
  • А научија и за тоа дека среќа е да се дружите со сите деца,
  • Играа „Игри без граници со своите наставници
  • Испраќаа писма до непознато другарче,
  • И пееја песни

Оваа недела заврши денеска со приемот на првачињата во Детската организација.

„Ја одбележавме Детската недела со пораката „ЈАС И СВЕТОТ ОКОЛУ МЕНЕ“. Затоа ви порачувам, другарувајте, почитувајте се, бидете среќни, здрави, весели и успешни. До вас имате прекрасни наставници од кои имате многу да научите. Наставникот е тука да го осветли патот на своите ученици кон нивните соништа. И едно нависитина важно да запамтите „Учителот најмногу ве сака и секогаш од срце ви подава рака“, вели директорот Влатко Кузманоски.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи