ВИДЕ0 – Се одржа велосипедската трка Сава Мариово тур 2023 како и детска трка и ликовен натпревар


По повод големиот национален празник во Прилеп, а во организација на Здружението за спорт и култура Нови Маркови внуци, под покровителство на Општина Прилеп, Сава пензиско и Сава осигурување вчера во Прилеп се одржа велосипедска трка Сава Мариово тур 2023. Учествуваа 118 натпреварувачи од скоро сите градови на Македонија.

Трката имаше натпреварувачки и рекреативен сегмент. Натпреварувачкиот во конкуренција на Друмски велосипеди и планински велосипеди. Патеката беше во должина од 72км на потегот од пред Камена бина во центарот на градот па се до Расимбегов мост на река Црна и назад.

Рекреативната патека пак беше на истиот потег до с. Штавица и назад во должина од 26 км.

За натпреварувачите беа поделени и  награди:

Награди за категоријата Друмски велосипеди:

1 место златен медал и 7000 ден.

2 место сребрен медал 5000 де.

3 место бронзен медал и 3000д

 

Награди за категоријата планински велосипеди:

1 место златен медал и 7000 ден.

2 место сребрен медал и 5000 ден.

3 место бронзен медал и 3000 ден.

 

Имаше и детска трка на која учествуваа 165 дечиња и за сите беше обезбедено натпреварувачки Бранче со пакет кондиторски производи, како и диплома за учество.

Паралелно беше организиран и ликовен натпревар на деца од одделенска настава на тема 11-ти Октомври. Учество зедоа 42 ученика од прилепските основни училишта.

&

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи