Со 27 медали ЏК СЕИШИН е севкупен победник на 13-от „Прилеп град херој – Цевитана куп”


Вчера, 08.10.2023, во Прилеп се одржа традиционалниот џудо турнир „Прилеп град херој – Цевитана куп” во организација на ЏК СЕИШИН- Прилеп. На овој турнир учество зедоа 31 клуб од 7 држави и тоа: Македонија, Црна Гора, Србија, Грција, БиХ, Албанија и Косово со 300 натпреварувачи во многу силна конкуренција.

На овој турнир специјален гостин беше Г-дин Вук Рашовиќ од Србија, носител на 10 Дан, највисок степен во Европа. Рашовиќ, кој своевремено е светски првак и актуелен Претседател на Балканската Ветеранска џудо Асоцијација, се обрати пред присутните искажувајќи го своето задоволство дека домаќинот ЏК Сеишин Прилеп на вистински начин го негува овој олимписки спорт и дека на сите млади џудисти се на вистинскиот пат што го партиципираат овој спорт.

Турнирот свечено го отвори градоначалникот на општината Прилеп Борче Јовчески. Борбите официјално започнаа со една ревијална борба на членот на ЏК Сеишин-Прилеп Христијан Стојкоски – Кико ( лице со Даунов Синдром) докажувајќи што научил и како напредува во клубот домаќин каде што нема поделеност и сите се еднакви.

Турнирот помина во една одлична атмосфера, а трибините во спортската сала на СОУ Р.Р.Ричко Прилеп беа дури и претесни да ја соберат публиката, натпреварувачите и љубителите на спортот.

 

 

 

 

Најуспешни клубови по возрасни категории беа:

Помлади Пионери:

ЏК Црногорац Цетиње

Помлади пионерки:

ЏК Сеишин-Прилеп

Пионери:

ЏК Алексинац Србија

Пионерки:

ЏК МИОКИ Скопје

Кадети:

ЏК Алексинац Србија

Кадетки:

ЏК Ипон-Пирот Србија

Севкупен победник: ЏК Сеишин-Прилеп!!!

Од ЏК СЕИШИН освоени се вкупно 27 медали од кои 7 први места, 9 втори и 11 трети места.

 

 

 

 

 

Поединечно резултати:

Леон Мојсоски 1во

Емир Вејсиловиќ 2ро

Имшир Кадушиќ 3то

Хари Фазлиќ 3то

Владан Стрезовски 2-ро

Арсениј Димески 3то

Матеја Николоска 1во

Јана Ангелеска 1во

Софија Ѓорѓиоска 1во

Елдина Пупаловиќ 2ро

Бисерја Цветкоска 3то

Тамара Стојковска 3то

Дила Пупаловиќ 3то

Марија Марковска 3то

Мила Здравеска 2ро

Ване Ацески 3то

Теона Настоска 2ро

Никола Магдески 1во

Марко Василески 2ро

Михаил Димоски 2ро

Михаил Стојановски 3то

Ратко Ацески 3то

Марко Ацески 3то

Немања Џагадуроски 2ро

Теодора Илиоска 1во

Дарио Нанески 2ро

Елеонора Илиоска 1во

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи