Зголемен данок за луксузните возила и возилата што загадуваат повеќе

Facebook
Twitter
Email
Print

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи потврди дека се зголемува даночната стапка при увоз на возила, при што ќе бидат луксузните возила и оние кои испуштаат поголем процент на јаглероден диоксид во воздухот.

„Нема зголемување на даноците на возилата ако ја видите последната одлука што во вторник треба да биде на Влада. Зборуваме за даночење на луксузните возила. Ќе има данок и за оние возила кои испуштаат поголем процент на јаглероден диоксид. Значи, не зборуваме за зголемување со кое ќе биде опфатена поголема категорија на граѓани“, рече Битиќи.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи