Битиќи: Ќе предложиме закон за корекција на платите на функционерите

Facebook
Twitter
Email
Print

Вицепремиерот Фатмир Битиќи за време на гостувањето на 24 Вести рече дека ќе предложат закон за корекција на платите на функционерите.

„Добивме задолжение од владата за формирање на работна група за законот за платите на функционерите од неколку министри која треба да работат на нов закон за избрани и именувани лица за да направиме поправедно решение и ослободиме дел од сретствата. Тоа е клучно во одредени временски периоди кога треба да покажемме солидарност. Ќе ослободиме сретства зошто решението нема да се донесе за еден месец, туку во временски период кога сретствата планирани за плати ќе бидат планирани за антикризни мерки“, рече Битиќи

Владата задолжила четворица министри да оформат нови антикризни мерки.

Битиќи објасни дека со пренамената на буџетот ќе има нови околу 70 милиони евра за нови антикризни мерки и дека за неколку дена пред јавноста ќе биде презентиран новиот пакет.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи