„Подарок за градот Прилеп“ – концерт на Национална Опера и Балет во Цепенков

На 20.10.2023, во петок од 19.30 ч. во големата сала од ЦК „Марко Цепенков“ гостува Национална Опера и Балет. Солистите ќе го одржат концертот „Подарок за градот Прилеп“.

СОЛИСТИ:

 • Нада Талевска – сопран
 • Катерина Стојановска – сопран
 • Павлина Новакова – Георгиева – сопран
 • Соња Пендовска – Мадевска – мецосопран

ПИЈАНО :Андреј Наунов

П Р О Г Р А М А

 1. П.Маскањи – „Ave Maria“
  Исполнува: Катерина Стојановска
 2. Л.Делиб – Дует на Лакме и Малика од операта „Лакме“
  Исполнуваат: Нада Талевска и Соња Пендовска – Мадевска
 3. Џ.Пучини – Арија на Мими “Si, mi chiamano Mimi” од операта „Боеми“
  Исполнува: Катерина Стојановска
 4. Џ.Пучини – Арија на Тоска „,,Vissi d’arte” од операта „Тоска“
  Исполнува: Павлина Новакова – Георгиева
 5. Ж.Бизе – Арија на Кармен „Хабанера“ од операта „Кармен“
  Исполнува: Соња Пендовска – Мадевска
 6. Џ.Пучини – Арија на Мизета „ Quando m’en vo’“ од операта „Боеми“
  Исполнува: Наде Талевска
 7. Џ.Верди – Арија на Леонора ,,Pace,pace ,mio dio!” од операта „Моќта на судбината“
  Исполнува: Павлина Новакова – Георгиева
 8. Џ.Росини – Арија на Берта од операта „Севилскиот бербер“
  Исполнува: Соња Пендовска – Мадевска
 9. В.Ди Киара – „La Spagnola“
  Исполнува: Катерина Стојановка
 10.  Џ.Верди – Арија на Елена “Mercè dilette amiche” од операта „Сицилијански вечери“
  Исполнува: Наде Талевска

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи