Вкупното домашно производство на енерегија лани покрило 37.9 отсто од потребите

Facebook
Twitter
Email
Print

Вкупното бруто-примарно производство на енергија во земјава минатата година изнесувало 1 040 502 toe или 37.9 % од вкупно потребната енергија, соопшти Државниот завод за статистика.

Вкупната потребна енергија во 2022 година била 2 746 673 toe.

Најголеми финални потрошувачи на енергија во 2022 година се: сообраќајот со 41.1 %, домаќинствата со 26.3 % и индустријата со 20.1 % (од расположливата финална потрошувачка).

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи