ВИДЕО – Ова се годинешните добитници на наградите и признанијата по повод „3-ти Ноември“


Денес на пресконференција одржана од Комисијата за одбележување значајни настани, личности и празници, беше презентирана Одлуката за доделување на награди и признанија по повод „3-ти Ноември“ – Денот на ослободувањето на Прилеп.

           Наградата за животно дело, по повод „3-ти Ноември“ – Денот на ослободувањето на Прилеп, се доделува на:  

 • Академик д-р Валентин Мирчески- особен придонес во природно-математички и биотехнички науки
 • Примариус специјалист д-р Благоја Дамески- особен придонес во медицината и опшественото живеење
 • Диме Попоски- особен придонес во музиката, режијата и филмот

 

           Награди -плакети по повод „3-ти Ноември“ -Денот на ослободувањето на Прилеп  се доделуваат на:   

 

 • The Hounds – петнаесетгодишен развој на субкултурата во Македонија
 • GENTHERM – опшествено одговорна компанија
 • Младинска екипа на ФК Победа – афирмација на спортот во Европа
 • Територијална противпожарна единица Прилеп – натчовечки напори за зашитита на населението и околината
 • Технобен Нова Прилеп – развивање на современи треднови во индустријата
 • Слаткарница ,,Шар”- 60 години јубилеј
 • ПЗУ Медика Д-р Пецко Десоски Прилеп – хуманитарно работење во својата дејност
 • Група верни пријатели на манастирот Трескавец – помагање и одржување на духовната врска
 • Пчеларско здружение ,,Братство” – 70 години јубилеј

 

 Награди -дипломи по повод „3-ти Ноември“ – Денот на ослободувањето на Прилеп, им се доделуваат на:

 

 • Петар Мирчески – бронзен медал на хемиска олимпијада
 • Наде Караџоска – истражувачка дејност во сите области на библиотекарството
 • Теодора Димеска – женски репрезентативец на Македонија во џудо
 • Татјана Иваноска – посветено работење со млади уметници
 • Хари Сековски – хуманитарец од дијаспората
 • Еплизабета Настеска – совесно работење во службата

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи