Концерт на Битвокс – гласот на Битола во кино Мис Стон

На 28.10.2023, сабота од 19.00 ч. во киното Мис Стон концерт ќе одржи хорот БИТВОКС – ГЛАСОТ НА БИТОЛА (BITVOX)

Почетокот на 2022 год., заситени од поспаноста во сите сфери, предизвикана од Ковид 19 пандемијата, битолските врвни музичари професорите Марина Коруновска и Александра Ристовска одлучуваат своите знаења, искуства и енергија да ги споделат, пренесат на млади и повозрасни ентузијасти и да ја живнат градската културно-музичка енергија преку создавање на поп-рок хор за возрасни, кој својата светлост на денот ќе ја види во март, 2022 година преку организирањето на две последователни аудиции, на кој ќе се пријават преку 40 љубители и ентузијасти за пеење, музицирање. Сите аматери со скромна или никаква музичка поткованост, но со огромно срце, љубов, основна музикалност  и талент за хорско пеење и негување на поп-рок музиката. Така започнува да живее Битвокс, хорот кој е ентузијастички музички одговор на возрасните, на веќе постоечкиот, еминентен детски хор во Битола и подалеку “Ѕвончиња”. Името доаѓа по двемесечниот спој на енергиите на членовите, кои заеднички одлучија да направат уметнички превод на нивното мото: ГЛАСОТ НА БИТОЛА. Тоа останува и главното мото на овој хор – да ги шириме позитивните вибрации преку музика, работа од срце и сплотеност и во Битола, но и подалеку велат од хорот.

Хорот “Битвокс” донесе нов бран на надеж меѓу сите генерации во градот. Негување и  промоција на популарната музика од сите ери, преку обработки на евергрини, познати музички нумери на светски изведувачи, но пред сé, во секој наврат, негување и оживување на квалитетната македонска музика.

Непишаното правило во хорот е, при секоја етапа од создавање на репертоарот да има по една поп-рок песна од битолски изведувач. На тој начин покрај негувањето на различностите и величење на квалитетот на светската музика ( од англиско јазично наречје, српско, хрватско, германско, италијанско, шпанско), примарно е негувањето и овековечување на македонската и битолска музика, преку оригинални аранжмани кои повторно ќе не потсетат колку е убава нашата музика, нашиот певлив јазик.

Влезниците за концертот се продаваат на билетарницата од киното од 10 до 13 ч. секој ден и два часа пред концертот.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи