Со донација на Окта решен проблемот со пумпната станица за вода во Крушево

Компанијата Окта АД Скопје донираше пумпен агрегат за снабдување на вода на Крушево. Оваа донација дојде по оштетувањето на старата со што во Крушево не можеше да се испумпа вода, а градот неколку денови се соочуваше со повремени рестрикции.

„Се заблагодаруваме на Окта за донацијата која ни ја доделија и со тоа овозможија непречено градот да се снабдува со вода. Проблемот кој произлезе е навистина без преседан и дојде неочекувано. Се работи за донација на пумпен агрегат H-101/2 Elektromotor 6kV. Но, заедно со ЈП „Комуна“ успеавме за само неколку дена да го решиме проблемот, а за тоа најголемата заслуга ја има компанијата Окта“, истакна градоначалникот на Крушево, Томе Христоски.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи