Концерт дуо на Кети Петреска – хармоника и Христина Никоска Тасеска – пијано вечер во Цепенков

Денес од 19.00 часот во фоајето од ЦК „Марко Цепенков“  ќе се одржи концерт дуо на кој ќе настапат Кети Петреска – хармоника и Христина Никоска Тасеска – пијано.

 Програма:

  1. Rubtsov – Concerto no. 1

– Andante

– Allegro

  1. Derbenko

– Prelude

  1. Hermosa

-Brehme

Биографија :

Кети Петреска ( 1985) основното музичко училиште го завршува во ООМУ „ Ордан Михајлоски – Оцка “, во класата на проф. Петар Андоноски , а средното музичко образование во МУ „ Стеван Мокрањац“, Краљево , Р.Србија во класата на проф. Владимир Мандиќ.Високото образование го продолжува на музичката академија во Источно Сараево , БиХ, каде дипломира во јули 2008 година , отсек класична хармоника во класата на проф. Данијела Газдиќ-Кљајиќ. Во текот на своето образоание била учесник на натпревари на државно и меѓународно ниво каде остварува високи резултати.Како педагог започнува да работи во 2007 год.во МУ „ Стеван Мокрањац“-Краљево и до 2010 год. работи во повеќе музички училишта во БиХ и Р.Србија. Од 2010 работи во „ Ордан Михајлоски –Оцка “ ,Прилеп. Ангажирана е во работата на стручно жири на домашни и меѓународни натпревари. Учениците на проф. Кети Петреска имаат учествувано на бројни државни и меѓународни натпревари и добитници се на многубројни награди.

Пијанистката Христина Никоска Тасеска, е родена 1989 год. во Прилеп. Го започнува своето образование во музичкото училиште во Прилеп, во класата на проф. Виолета Кочоска, а во текот на својата музичка наобразба соработува со повеќе ментори, како проф. Мери К. Стоилкова, проф. Надежда Пејсахова и проф. Глигор Гелебешев. Средното музичко образование го завршува во ДМБУЦ ‘Илија Николовски-Луј’ – Скопје, во класата на проф. Људмила Романова, а дипломира на ФМУ – Скопје, во класата на проф. Марија Ѓошевска.

Учествува на повеќе државни и меѓународни натпревари, од кои издвојуваме позначајни награди: Прва награда на натпреварот ‘Свирел’ – Словенија (2018 год.), Први награди на државниот натпревар по пијано( 2010, 2008 год.), Втора награда на ‘Полифон конкурс’ на ФМУ – Скопје (2007) и други. Учествува исто така и на повеќе семинари кај реномирани педагози: проф. Борис Романов – Скопје, проф. Антонио Сориа – Барселона, Шпанија, проф. Јуриј Кот – Киев, Украина, како и интензивните мајсторски курсови во Нови Сад кај проф. Мирослав Красовски-Тел Авив, Израел.

Во 2012 год. е дел од Европската летна музичка академија, каде работи со проф. Лејла Пула – Косово и проф. Јаромир Клепач – Чешка. Бележи голем број на солистички и камерни настапи, рецитали, како солист со Македонска филхармонија и учества на повеќе фестивали: Златна лира, Охридско лето, Прилепско културно лето, Скопско лето, Денови на македонска музика, Есенски музички свечености, Musica viva, Битолско културно летои други. Концертира и на чембало и бележи настапи како солист со камерниот оркестар ‘Солисти на ФМУ’. Во 2016 год. дебитира на сцената во Кина, каде во градот Вејфанг, покрај концертите, одржа и мастер часови. Во 2015 год. го сними својот прв аудио диск – ‘Музика за четворорачно пијано’, со дела од Моцарт и Шуберт, во соработка со пијанистката Мери Кафкалевска Стоилкова.

Доста е препознатлива и по својата педагошка работа, во која со своите ученици има освоено преку 150 награди и признанија, на државни и меѓународни натпревари. Од 2012 год. работи како професор по пијано и корепетиција при ООМУ  „Ордан Михајлоски – Оцка“ – Прилеп.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи