ВИДЕО – Со изложба се заврши проектот за истражување на ликот и делото на прилепчанецот Али Фети Окјар


Во годината кога се одбележуваат 100 години од основањето на модерна Република Турција, припепскиот Завод и Музеј со изложба го заврши проектот за истражувањето на ликот и делото на прилепчанецот Али Фети Окјар, истакнат турски политичар, десна рака на Мустафа Кемал Ататурк. Окјар бил два пати премиер на Турција, претседател на турското собрание и 5 мандати пратеник, министер за внатрешни работи, министер за правда, а и амбасадор во повеќе држави.

„Со овој проект можеме да ги зацврстиме сите наши пријателски односи меѓу двете држави, Република Македонија и Република Турција, во овие моменти во кои како братски држави и полето на соработка можеме да го прошириме, како на стопански план, економски, еве ние даваме иницијатива на еден културен план“, изјави Горан Цветкоски, директор на Завод и Музеј Прилеп.

Автор на проектот и изложбата е историчарот Рубин Белчески кој подолг период собира материјали за овој истакнат лик. Голема помош имал од внукот на Али Фети Окјар кој се вика исто како и неговиот дедо.

„Тоа е целта, да ги откриваме личностите од нашата историја, од нашето поднебје, сите кои дале некаков придонес било за Македонија, било за Балканот, или за останатите земји. Очигледно Али Фети имал многу дадено и голем придонес за развојот на демократијата, особено за прогласувањето на Турција за република“, истакна Рубин Белчески, историчар.

Двата најзначајни ликови на модерна Турција се поврзани со Македонија, Ататурк се школувал и живеел во Битола, а Окјар бил роден во Прилеп.

„Али Фети Окјар е еден од значајните симболи во Турција и е еден од најзначајните политичари во нашата земја и мило ми е што сум тука“, рече Бирол Оскардашлер, претставник на Општина Конак во градот Измир.

По теркот на Спомен собата на Ататурк во битолскиот музеј, веќе во тек е иницијатива за отворање на ваква соба и на Фети Али Окјар во Прилеп.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи