ВМРО ДПМНЕ: Во Македонија во болниците се умира како на бојно поле, мора да има одговорност

„Во Македонија со СДС и ДУИ се губат животи во болница како на бојно поле во војна, и никој од власта не сноси одговорност“, реагира ВМРО-ДПМНЕ со соопштение во кое бара оставка од министерот за здравство Фатмир Меџити.

„Последниот немил настан со смртта на новороденче од Прилеп во Клиниката во Скопје за жал е аларм за власта која, наместо да се труди да пружи подобри здравствени услуги на пациентите, бара начини како да испумпа милиони евра преку системот за јавни набавки на клиниките.

Одговорност за смртта на бебето од Прилеп мора да има, и таа не смее да се сведе на некој кабел, пинцета или епрувета. Одговорноста мора да биде директна на надлежните во болниците каде е породено и лекувано бебето, но и политичка на министерот за здравство.

Според родителите на детето. Мајката на бебето немала никаква бактерија и требало да се породи со царски рез. Сите испитувања биле добри. А докторите одлучиле сабајлето кога е примена на 27 октомври да ја породат по природен пат.

Одговорноста мора да се персонализира, како кривична така и политичка.

Не може министерот за здравство да се занимава со сè, освен со тоа што реално му е работа – грижа за пружање квалитетни здравствени услуги на населението. Потребна е одговорност веднаш, и кривична и политичка! Единствена добра работа која може Меџити да ја направи е да си даде оставка веднаш“, се вели во партиското соопштение.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи