Граната од Прва светска војна пронајдена во атарот на с. Пашино Рувци

На 13.11.2023 во 11.40 часот во ОВР Прилеп било пријавено дека во атар на с.Пашино Рувци во општина Кривогаштани била пронајдена артилериска граната.

Од увидот било констатирано дека се работи за артилериска граната од 105мм од Првата светска војна.

Гранатата била безбедно подигната од стручно лице од Дирекцијата за заштита и спасување.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи