ВИДЕО – ОБНОВЕНО – ДСЗИ: Медицинската документација за починатото новороденче е уредно водена од двете болници и приватната ординација


Ниту во прилепската болница, ниту на Клиниката за детски болести, ниту кај матичниот гинеколог ПЗУ Д-р Моника, не се пронајдени недостатоци, а документациите во двете болници и приватната ординација за починатото новороденче се уредно водени.

Ова денеска го потврдија од Државниот здравствен и санитарен инспекторат по направениот вонреден инспекциски надзор, откако на 5 ноември од сепса на Клиниката за детски болести во Скопје почина новороденче кое било породено во Прилеп, а таму испратено на 3-тиот ден по добиени компликации. Надзорот бил правен на 13, 14 и 15 овој месец. Според ДСЗИ на 29.10 констатирано било жолтило на кожата на новороденчето и тоа било поставено на 12 часовна фототерапија. Немало сомневање за рана неонатална инфекција.

Другиот ден на 30.10 тоа одбивало да јаде, било млитаво и со површно дишење. Проверена е гликемија и поради ниски вредности (2.1) му била дадена гликоза, кислородна подршка и поради лоша клиничка слика и сомнеж за перинатална инфекција била дадена двојна антибиотска терапија, дексазон, инфузија со гликоза и ставено во инкубатор. Утрината во 7 часот е итно испратено во Скопје каде е примено во тешка општа состојба, хипотонично без реакција на длабока дразба, со ирегуларно дишење проследено со апнеи и акрилна цијаноза. Веднаш била вклучена антибиотска терапија. Било утврдено присуство на Escherichia colli во дишните патишта, а хемокултура негативна.

На 05.11. во 14.40 часот кај бебето настанува срцев застој, по што тоа е реанимирано. Во 20.15 часот повторно има срцев застој по што тоа починува.

Од ДСЗИ велат дека тоа што било во нивна надлежност го направиле, а додека пак тие не можеле даја утврдуваат стручноста на лекарите.

Министерот за здравство пак, Фатмир Меџити, најави формирање на стручна комисија која треба да го испита целиот случај.

Родителите пак и понатаму остануваат на ставот дека за смртта на бебето виновна е лекарска негрижа и случајот го пријавија во ОЈО Прилеп. Од таму истакнаа дека веќе е отворен предмет за целиот случај.

Комисија пак за интрахоспитални инфекции во прилепската болница побара од Центарот за јавно здравје од Прилеп да изврши вонредни контроли во одделенијата за неонаталогија и гинекологија, од каде се уште не се готови резултатите од микробиолошките истражувања на земените брисеви.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи