„ПОД НУЛАТА“ – групна изложба на тема глобално затоплување

На 17.11.2023 г. (петок) со почеток од 19.00 часот во Ликовната Галерија при НУЦК „Марко Цепенков’-Прилеп ќе биде отворена изложбата „ПОД НУЛАТА“.

За изложбата

„ПОД НУЛАТА“ е мулимедијален проект во кој учествуваат група ликовни уметници коишто ги истражуваа проблемите и решенијата поврзани со глобалното затоплување.

Со дела на изложбата ќе се претстават:

Анита Јовеска

Атанас Атанасоски

Бојана Артиновска Трпческа

Викторија Димеска

Давид Атанасоски

Дарко Талески

Елена Димоска Николоска

Маја Ралева-Миладиновски

Марјан Стојаноски

Методи Исков

Филип Јовески

Филип Перески

Христијан Нашуловски

Христина Мазнеска

Носител на проектoт : м-р Викторија Димеска

Организатор: Бојана Артиновска

Графички дизајнер: Александар Ставананџија

Музички изведувачи: Дуо Воллчело

Проектот се реализира со поддршка од Министерство за култура и НУЦК „Марко Цепенков“.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи