„Бехтел и Енка“ бара работници со познавање на „северномакедонски“ јазик

Facebook
Twitter
Email
Print

Конзорциумот „Бектел и Енка“ во огласот за работници на коридорите што треба да ги гради бара работници со познавање на т.н „северномакедонски јазик“.

Институт за демократија, човекови права и дигнитет – Скопје јавно побара одговор од македонската влада и од фирмата Бехтел и Енка зошто на огласот за вработување за работното место „Водач за односи со јавноста“ се бара кандидат со „северномакедонски мајчин јазик, а не македонски јазиккако што тој официјално се нарекува согласно закон?

„Зошто во албанската верзија македонскиот јазик е наведен како „мајчин јазик на Република Северна Македонија и зошто во огласот за вработување од Бехтел и Енка, македонската верзија е последна, по англиската и албанската?

Огласот за вработување е спротивен на одредбите од Законот за употреба на јазиците, ги дискриминира Македонците и треба веднаш да биде отстранет или корегиран“, бара здружението.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи