Ковачевски: Државата мора сериозно да размисли за увоз на работна сила

Facebook
Twitter
Email
Print

Покрај членството во ЕУ, како општество треба да почнеме посериозно да размислуваме и за увоз на работна сила од други држави, порача премиерот Димитар Ковачевски. Според него одливот на младото работоспособно население е проблем што ги мачи сите земји од Западен Балкан. Ковачевски додаде дека веќе долг период велиме дека во земјава никој не треба да дојде да работи и тоа е широко распространето во државава. Од друга страна, не ни пречи кога ќе видиме дека во Германија или во Франција доаѓаат и работат луѓе што не се таму родени.

„На темава ќе разговараме со сите чинители, со бизнисот, со Министерството за труд и социјала, со стопанските комори да се зголемат квотите за увоз на работници во земјава. Од Коморите веќе подолго време сигнализираат дека имаат недостиг од работна сила во одредени производствени гранки и дека е потребно да се зголемат квотите за зголемување на производството“, соопшти Ковачевски.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи