Поевтинува дизелот, цената на бензините останува иста

Facebook
Twitter
Email
Print

Цената на дизелот од ноќеска на полноќ се намалува за половина денар, а Екстра лесното масло за домаќинство поевтинува за еден денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Новата малопродажна цена на дизелот ќе изнесува 77 денари за литар, а на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе се продава по 75,5 денари за литар.

Цената на бензините останува непроменета – Еуросупер БС – 95 и натаму ќе се продава за 80 денари за литар, а Еуросупер БС – 98 за 82 денара за литар.

Со одлуката на РКЕ, за 0,559 денари за килограм се намалува и малопродажната цена на Мазутот М-1 НС и ќе изнесува 42,773 денари.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи