ВИДЕО – Попоски: Вложуваме во здравството – вработивме над 5.000 здравствени работници, платата ја зголемивме 4 пати

  Инвестиции во  јавното здравство, кои во изминатите двеипол години ги направи Владата предводена од СДСМ, допринесоа за успешно справување

Read more

ВИДЕО – Храброста на соседите и брзината на пожарникарите спречија голем пожар на ул. „Вардарска“ во Прилеп

Брзата интервенција на противпожарната екипа од Прилеп, како и пожртвуваноста и храброста на соседите доцна попладнево придонесоа да не изгори

Read more

Д-р Здравески: Кардиохирургијата е врв во медицината, исклучително сум среќен што бев дел од тимот кој испиша историја

    На покана на градоначалникот Илија Јованоски, денеска Општина Прилеп ја посети д-р Вангел Здравески, најмладиот член на медицинскиот

Read more

Тројца прилепчани и двајца крушевчани обвинети за прекршување на полициски час

  Основното јавно обвинителство Прилеп денеска до прилепскиот Основен суд поднесе предлози за издавање казнени налози против три лица, а

Read more

ВИДЕО – Еурокомпозитовци се заканија дека ќе влезат во фабриката и ќе започнат со продавање на машините за да преживеат

Еурокомпозитовци со месеци се комплетно заборавени од државата. Немаат земено ниту денар од лани во декември, немаат здравствено осигурување, а

Read more

Во Прилеп денеска нема новозаболени од Ковид 19, две лица оздравеле, бројот на активни случаи со корона вирис е 46

Во општина Прилеп денеска нема новозаболени од коронавирус, а две лица оздравеле од заразната болест. Бројот на активни случаи со

Read more

ВИДЕО – Децата од „Чумовчани“ плетат белезици, ги продаваат и собираат пари за респиратор за Марија

10 месечната Марија Јорданоска од Прилеп е единственото бебе во Македонија кај кое е регистриран т.н. Cиндpoм на центpaлна апнеа

Read more