Бојаџи : Во Македонија владее нацизам, власта сака да се иселам од земјава, секое прикажување на „Ругање со Христос“ е вистинска борба

Кон мене ова власт се однесува како да имаат некаква лична работа за расчистување. Ова власт, а особено премиерот и

Дознај повеќе

ВИДЕО – Димоски : Фестивалот „Со Марко на улица“ ќе има иновативно влијание на целокупното културно живеење во државата

На 11 октомври во Прилеп ќе започне фестивалот кој што е насловен „Со Марко на улица“, во организација на Центарот

Дознај повеќе

ВИДЕО – „Женско царство“ – најновата премиера на училиштето за театар „Чин 4 Сцена 5“

Училиштето за театар „Чин 4 Сцена 5“ во вторник ќе ја има својата најнова премиера насловена како „Женско царство“. Во

Дознај повеќе

ВИДЕО – 10 години „The Hounds“ – роденденска забава во срцето на старата прилепска чаршија

Во среда на 15 август „The Hounds“ прославуваат 10 години од својата прва свирка. Тоа ќе го одбележат со роденденска забава

Дознај повеќе

ВИДЕО – „Crossroad blues band“ ја започнува својата 11-та турнеја низ поранешните ЈУ простори

Единаесетта година по ред бендот „Crossroad blues band“ од Прилеп ја започнува својата летна турнеја низ поранешните ЈУ простори. Повеќе

Дознај повеќе

ВИДЕО – Јованоски : Граѓаните се задоволни од начинот на организирање на Пиво фестот, в година ќе размислуваме за промени

Направивме една неформална анкета во градот, беа запознати сите граѓани, од тинејџерите до највозрасните и пензионерите и од прилика околу

Дознај повеќе

ВИДЕО – „Глупа заебана птица“ е новата претстава на „Чин 4 Сцена 5“ која ќе биде прикажана во среда

Училиштетот за театар од Прилеп, „Чин 4 сцена 5“, во среда во 20 часот во домот за култура „Марко Цепенков“

Дознај повеќе

ВИДЕО – „Пофалба на лудоста“ – првата професионална претстава на „Чин 4, Сцена 5 “

„Пофалба на лудоста“ од Еразмо Ротердамски е најновата и прва професионална претстава на училиштето за театар од Прилеп „Чин 4

Дознај повеќе

ВИДЕО – Блажеска : Наскоро ќе излезе мојот прв албум „World On A String“

Мартина Блажеска е еден голем музички талент кој свири на акустична гитара, компонира, пее и е текстописец. По потекло е

Дознај повеќе

ВИДЕО : „THE FOUR“ – Вистинско освежување на македонската клубска сцена

Групата „THE FOUR“ од Прилеп постои скоро година и половина и таа претставува вистинско освежување на македонската клубска сцена. Свират

Дознај повеќе