Ѓорѓиевска : Планината за мене е начин на живот, спознавање на себеси и откривање на суштината на живеењето

Маријана Ѓорѓиевска е прилепска планинарка со која поразговараме околу планината по денешниот Светскиот ден на планината – 11 Декември. Ѓорѓиевска

Read more

Марковски : „МК Ракомет“ е единствена ФБ страна кај нас каде може да се најдат буквално сите новости за нашиот ракомет

Давид Марковски е млад ракометар од Прилеп кој освен што се занимава со овој спорт сопственик е и на Фб

Read more

Зграда се урна при земјотрес во Прилеп, пожар и голем број повредени – „Златоврв“ со нова спасителна вежба

КОЊИЧКИ КЛУБ МУСИЦА – КРУШЕВО 078-377-315 Повод за денешниот разговор за порталот Инфо Компас со Дарко Неданоски, претседател на Спелеолошката

Read more

ВИДЕО – Јованоски : Кајтсурфинг е уметност на вода, ова е нов спорт во Македонија со кој се занимаваат само 20-тина луѓе

ИЗВОР: СИТЕЛ Наш соговорник е македонскиот параглајдерист Борјан Јованоски, кој што беше втор на светската ранг листа во прецизно слетување,

Read more

„Спелеологијата заслужува поголема афирмација, ќе внесам повеќе авантура, дружба, експедиции, спасителни акциии, соработка со странски клубови“

Работам на нов проект кој ќе донесе многу авантура, дружба, експедиции, спасителни акции, спелео информативни денови каде на сите овие

Read more

ВИДЕО – Мери Мирческа – македонската супер хероина која истрча 170 км. за 42 часа околу Мон Блан

Прилепчанката Мери Мирческа на 1 септември ја заврши најтешката планинска трка во светот или неофицијалното светско првенство во планинско трчање,

Read more

ВИДЕО – Јованоски : Ќе можам да се натпреварувам и за прво место во светот ако државата или бизнис секторот одделат средства за параглајдерството

ИЗВОР : СИТЕЛ  Борјан Јованоски е македонски параглајдерист од Прилеп кој во моментов се наоѓа на второто место на светската

Read more

Шакировски : Крушево, Пелагонија и околните планини ги имаат едни од најдобрите терени за параглајдинг во светот

Баки Шакировски е пилот од 1994 година, Екс Тим Лидер на Македонската репрезентација во параглајдерство, организатор на меѓународни натпревари во

Read more

ВИДЕО – Прилепчаните Илиоски и Мојсоски за 5 дена планираат со велосипеди да поминат 800 км. од Прилеп до Истанбул

Двајцата членови на прилепското здружение Маркови точакџии, Филип Илиоски и Христијан Мојсоски, пред себе поставија еден навистина голем подвиг, кој

Read more

Јанкула : Планирам да поминам 900 км. за 7 дена во обид да докажам дека лицата со попреченост се еднакви како и останатите

Васил Јанкула од Ресен е лице кое боледува од церебрална парализа. Со својот трицикл тој планира да помине над 900

Read more