Церар: Словенија не прифаќа нови преговори за границата со Хрватска

Словенечкиот премиер, Миро Церар истакна дека Словенија ќе ја спроведува одлуката на Арбитражниот суд за границата со Хрватска во Пиранскиот

Read more

Словенија ќе ја тужи Хрватска поради непочитување на границата

Шефот на словенечката дипломатија Карл Ерјавец по средбата на лидерите на партиите од владината коалиција најави дека Словенија подготвува тужба

Read more

Македонските граници остануваат затворени за бегалците

Новата македонска влада нема намера да ја смени политиката на затворени врати кон бегалците. Ова во изјава за „Франкфуртер алгемајне

Read more

Поради штрајк на грчките цариници затворена границата со Грција

Поради штрајк на грчките царински служби денеска ќе биде во прекин сообраќајот на државната граница помеѓу Република Македонија и Република

Read more