Вонредна седница на Советот за безбедност на ОН поради одлуката на Трамп за Ерусалим

Советот за безбедност на Обединетите нации утре ќе одржи вонредна седница поради одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, да го

Read more

Ердоган: Турција ќе ги прекине односите со Израел ако Ерусалим биде признат за израелски главен град

Евентуалното признавање на Ерусалим за израелски главен град од страна на САД, може да доведе до прекин на односите меѓу

Read more

Признавањето на Ерусалим за главен град на Израел претставува нов ризик за стабилноста на Блискиот исток

Американскиот претседател Доналд Трам го одложи за во понеделникот планираното објавување на одлуката за преселувањето во Ерусалим на американската амбасада

Read more