Партиите за независност победија на изборите во Каталонија

Каталонските сепаратистички партии освоија мнозинство во регионалниот парламент на Каталонија, покажуваат прелиминарните резултати по вчерашните предвремени избори. Трите каталонски партии

Read more

Ангела Меркел се избори за четврт мандат

Германската канцеларка Ангела Меркел се избори за нов, четврт мандат, додека националистите направија историски резултат на последите избори во Германија.

Read more