Видео: Започна прославата на 11 Октомври во Прилеп

Со импровизиран напад на Участакот и спектакуларен огномет вечерва во Прилеп започна одбележувањето на големиот национален празник „11 Октомври “.

Дознај повеќе

СДСМ: Искрено извинување до целата јавност за лапсусот во нашата денешна изјава од партизанското спомен обележје кај месноста „Песјобрдце“.

Еден од најзначајните и најголемите датуми во нашата историја е секако денот на започнување на НОБ, односно 11 Октомври и

Дознај повеќе

ВИДЕО – ВМРО-ДПМНЕ : Ние си имаме наша македонска историја, а Зоран Заев и СДС сакаат да ја сменат

Во ова исто време на 10 Октомври, започна вооруженото востание на Македонскиот народ против бугарскиот фашистички окупатор. Овде, во овој

Дознај повеќе

ВИДЕО – СДСМ : Во очи 11 октомври го чистиме споменикот кај „Песјобрдце“

11-ти октомври е еден од најважните празници во државотворната историја на Република Македонија. Празник кој е на исто рамниште со

Дознај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ : Сите населени места кои ги наведе Јованоски веќе имаат патишта, водоводи, канализација и училишта

Господине Јованоски, повторно на површина излегува вашата неукост и непознавање за локалната самоуправа за која претендирате да бидете градоначалник.  Сите

Дознај повеќе

ВИДЕО – Јованоски : Урбанизирани села со канализација, асфалт и вода, се мој приоритет!

Недозволиво е во 21 век, во нашата општина, се уште да има населени места без вода за пиење, без пристапни

Дознај повеќе

ВИДЕО – Ристески : Младите се нашата иднина и наш приоритет

Силата на еден град се темели врз цврста младина, полна со енергија и елан за нови предизвици. Во изминатите 12

Дознај повеќе

Над 1.200 ученици го формираа македонското знаме на плоштадот во Прилеп

По повод големиот национален празник „11 Октомври“ над 1.200 ученици од основните и средни училишта од Прилеп по традицинален 6-ти

Дознај повеќе

Традиционална крводарителска акција по повод празникот „11 Октомври“

Денеска во просториите на Домот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп се одржа веќе традиционалната крводарителска акција по повод големиот

Дознај повеќе
WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien