ВИДЕО – Замена на тутунот со стевиа, афион и други ароматични растенија, но и стимулација за зголемено тутунопроизводство со нови методи

Со влезот во ЕУ нема да има забрана за садење на тутунот, но ќе мора оваа земоделска гранка да се

Дознај повеќе

ВИДЕО – Пожарите во прилепско и понатаму горат, синоќа во голема опасност манастирот Зрзе

Иако најголемиот дел од пожарите во прилепско се ставени под контрола се уште постои опасност од нивно обновување, а некои

Дознај повеќе

ВИДЕО : Пожарите во прилепско ставени под контрола, синоќа драма на Плетвар, блокирана половина Македонија

Вистинска драма се случуваше вчера во прилепско од 15 часот па се до 23 вечерта, кога поради огромен пожар цели

Дознај повеќе

ВИДЕО – Голем пожар на Плетвар, обновен пожарот и кај село Подмол

Голем пожар се појави попладнево, во близина на прилепското село Тројаци, на планиснкиот премин Плетвар. Огнот гори на неколку места.

Дознај повеќе

„Стентон градба“ ќе гради инфраструктура во ТИРЗ Прилеп за 652.000 евра

Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони по распишаниот тендер за изградба на сообраќајници и хидротехничка инфраструктура во ТИРЗ Прилеп склучи

Дознај повеќе

ЈП патишта ќе ја мери носивоста на патот Фаришка клисура – Прилеп, апелираат за внимателно возење

Јавно претпријатие за државни патишта денеска од 10 до 17 часот со специјално мерно возило ќе врши мерење на патот 

Дознај повеќе

ВИДЕО – Ѓорѓиоски: Асфалтирањето и реконструкцијата на улиците стана нормално секојдневие

Локалната власт предводена од СДСМ и градоначалникот Јованоски, со забрзано темпо работи на подобрување и уредување на патната инфраструктура во

Дознај повеќе

Шесто издание на „Тура преку Слива“ – годинава ќе трае 2 дена, диџеи, забава, дружење, рекреација

Шестото издание на Тура преку Слива оваа година, за прв пат, е дводневен настан во кој се вклучени :  

Дознај повеќе
WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien