Зграда се урна при земјотрес во Прилеп, пожар и голем број повредени – „Златоврв“ со нова спасителна вежба

КОЊИЧКИ КЛУБ МУСИЦА – КРУШЕВО 078-377-315 Повод за денешниот разговор за порталот Инфо Компас со Дарко Неданоски, претседател на Спелеолошката

Read more

ВИДЕО – Карчески: Планираме да го издадеме нашиот втор албум до крајот на годинава, периодот на корона криза ќе го искористиме за создавање на нова музика

Гостин во ова интервју на Инфо Компас е басистот и фронтменот на прилепската рок група The Hounds, Златко Карчески. Мислам

Read more

ВИДЕО – Јованоски : Кајтсурфинг е уметност на вода, ова е нов спорт во Македонија со кој се занимаваат само 20-тина луѓе

ИЗВОР: СИТЕЛ Наш соговорник е македонскиот параглајдерист Борјан Јованоски, кој што беше втор на светската ранг листа во прецизно слетување,

Read more

ВИДЕО – Настеска : Жал ми е што мораше да се случи Ковид 19, за да разбереме која жртва ја даваат медицинските сестри во професијата

ИЗВОР: СИТЕЛ Медицинската сестра Елизабета Настеска од Прилеп, која живее и работи во овој град, но по потекло е од

Read more

ВИДЕО – Турски бизнисмен со потекло од Македонија донира медицинска опрема вредна 65.000 евра за прилепската болница

Турскиот бизнисмен со потекло од Македонија, од селото Јакреново, Крушевско, Насер Алим донираше медицинска опрема во вредност од 65.000 евра

Read more

ВИДЕО – Бектеш : Мојата визија е бурекот да го направам најпрепознатливиот македонски бренд во Австралија

ИЗВОР СИТЕЛ Прилепчанецот Драган Бектеш деновиве имавме можност да го видиме во едно доста интересно видео како прави бурек во

Read more

ВИДЕО – Ивановски : Најдобрата реклама за ТианДе се задоволните клиенти, тука е нашата предност, производите нудат моментален ефект, а луѓето кои се во овој бизнис веднаш го гледаат бенефитот

  Светската корпорација за здравје и убавина ТианДе во Македонија е присутна повеќе од 6 години. За овој временски период

Read more

„Спелеологијата заслужува поголема афирмација, ќе внесам повеќе авантура, дружба, експедиции, спасителни акциии, соработка со странски клубови“

Работам на нов проект кој ќе донесе многу авантура, дружба, експедиции, спасителни акции, спелео информативни денови каде на сите овие

Read more

Прилепчанецот Јован Велески добитник на највисоката и најпрестижна награда за животен придонес во психологијата

Специјалистот по медицинска психологија Јованчо Велески од Прилеп за прв пат во Македонија ја доби престижната награда за животен придонес

Read more

ВИДЕО – При апликацијата за УНЕСКО на Маркови Кули нема простор за импровизации или некакви интереси, потребна ни е меѓународна помош за природното наследство

ИЗВОР : СИТЕЛ   Заштитеното подрачје Маркови Кули се протега на површина од околу 4.000 хектари започнувајќи од населбата Варош

Read more