• Топ Вести

СЗЗ повикува на отворена трибина во недела – се покануваат Министерот за земјоделие, откупувачи, инспекторатот, тутунари

  Во врска со вашите испратени предлог на договори, согласно со член 14 од Законот за тутун, производи од тутун и сродни производи, ние како СЗЗ …Read More

Прилеп повторно урива корона рекорди

    Во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на ковид-19 во:   -Скопје 274 -Прилеп 79 -Кавадарци 55 -Тетово 39 -Куманово 34 -Охрид 29 -Гевгелија 26 -Неготино 25 -Велес …Read More

ВИДЕО - Тутунарите : Да не не замајуваат 5 дена со бегалецот, да ги решат реалните проблеми, ситуацијата е катастрофална

Иницијативниот одбор на тутунарите кој сега се инкорпорира во стариот Сојуз на тутунски здруженија бара државата да најде начин во најкус можен рок да се …Read More

Уапсен прилепчанец на скопскиот аеродром со фалсификуван негативен ПЦР тест

Вчера во 05.30 часот на Граничниот премин „Меѓународен аеродром“ - Скопје, на  излез од Република Северна Македонија, бил лишен од слобода А.Р.(57) од Прилеп, со …Read More

Градоначалникот, Илија Јованоски, позитивен на Ковид 19

Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски е позитивен на Ковид 19. Ова тој предмалку го соопшти на својот ФБ профил. „Дозволете да ве информирам дека синоќа добив …Read More

ВИДЕО - Ристеска: СДСМ не може ни да го одржува она што ВМРО-ДПМНЕ го изгради, а не пак да реализира нешто ново

Она што ВМРО-ДПМНЕ го изгради, СДСМ не може ни да го одржува. За жал наместо да ги реализираат проектите кои ги ветуваа предизборно пред граѓаните, …Read More

„Водовод“ : Возило носејќи клавир пропаднало во скокачката фонтана, сторителот се обврза да ја надомести штетата

Поради обвинувањата на поедини медиуми кон локалната власт и  ЈКП ”Водовод и канализација”-Прилеп почувствувавме обврска да ве информираме за настан кој вообичаено не би предизвикал …Read More

Утре ул. „5-та Прилепска Бригада“ и „Октомвриска“ ќе немаат струја од 12:00 до 14:00 часот

ЕВН Македонија КЕЦ Прилеп известува дека заради рализација на инвестицини зафати за подобрување на квалитетот со снабдување со електрична енергија , ќе има прекин со …Read More

Заев за Мијалков: Семејство ризикуваше, имот ризикуваше, сам се пријави

    Премиерот Зоран Заев рече дека обвинетиот Сашо Мијалков бил принуден да се пријави во Обвинителството за организиран криминал откако институциите постапиле против неговото семејство како …Read More

Одбраната за „Монструм“ тврди дека пресудата е донесена без докази, се најавуваат нови протести

Одбраната на обвинетите во случајот „Монструм“ е незадоволна од пресудата што денеска ја изрече Основниот кривичен суд во Скопје и најавија жалби до Апелација, бидејќи …Read More