• Топ Вести

12 нови случаи на Ковид 19 во Прилеп и двајца починати

Во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 174-Куманово 17-Штип 19-Прилеп 12-Тетово 26-Велес 12-Битола 20-Охрид 1-Кавадарци …Read More

77 нови случаи на Ковид 19 во Прилеп, тројца граѓани ја изгубија битката со вирусот

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.553 тестирања, а регистрирани се 1.112 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-321, Куманово-69,  Дебар-10, …Read More

ФОТО ВЕСТ - Магијата на Пелистер со првиот снег за годинава

Вчерашното студено време, придонесе на дел од планините низ Македонија да се појави и слаб снег. Ова е сликата од нашиот убавец - Пелистер.Фото : …Read More

ВИДЕО – Алармантно и во Крушево, недостига медицински персонал, тестови нема, голем дел од населението во ризична група

Ако за цело време на пандемијата Крушево важеше за град каде воопшто нема заразени со Ковид 19 или повремено се појавуваа по 1 или 2 …Read More

ВИДЕО – Степаноски: Наместо во изолација се шетаат низ градот, Крушево е во голема опасност бидејќи тука живее постаро население

Александар Степаноски вработен како возач во Здравствениот дом во Крушево е еден од 100-те крушевчани кои од почетокот на пандемијата до денес заболеа од опасниот …Read More

Јада : Годинава фокусот ми е на биатлонот и нордиското трчање, јас сум подготвен, поважните трки се во јануари

Нашиот репрезентативец во нордиско скијање и биатлон Ставре Јада денеска го имаше првиот ден од подготовки на скии во планиското австриско градче Обертилијах, а пред …Read More

Не престануваат високите бројки во Прилеп - 50 новозаразени и 3 починати

Во последните 24 часа се направени 3109 тестирања, а регистрирани се 1182 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 544-Куманово 48-Штип 31-Прилеп 50-Тетово 75-Струга 27-Велес 41-Битола 28-Охрид …Read More

ВИДЕО - Прилепската група Бен Хур со нова песна - „Беше друга Македонија“

Деновиве е завршено снимањето на најновата песна на прилепската група Бен Хур насловена како „БЕШЕ ДРУГА МАКЕДОНИЈА“, која зборува за времето пред осамостојувањето од аспект …Read More

Прилеп повторно со огромни бројки: 91 нов случај на Ковид 19 и 3-јца починати

Во последните 24 часа се направени 3200 тестирања, а регистрирани се 1237 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 506-Куманово 34-Штип 55-Прилеп 91-Тетово 51-Струга 31-Велес 67-Битола 30-Охрид …Read More

Денеска лепчињата за слава во Св. Кирил и Методиј (Параклис) и Св. Петка Точила ќе се пеат само во црква

Браќа и сестри во Христа, наши Прилепчани. Поради корона кризата и запазување на мерките и протоколите, пропишани од здравствените работници, ве известуваме дека оваа година, …Read More